Washington beleegyezett, hogy Románia egy új Patriot-üteget vásároljon tőle.

A román védelmi minisztérium örömmel reagált arra a hírekre, miszerint az Egyesült Államok külügyminisztériuma zöld utat adott a Patriot légvédelmi rakétarendszer átadásának Románia számára. A bejelentést az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége tette közzé a keddi napon.
Az Egyesült Államok bukaresti diplomáciai testülete kedden közölte, hogy a washingtoni külügyminisztérium jóváhagyta egy MIM-104 Patriot légvédelmi rendszer eladását Romániának, melyhez AN/MPQ-65 radarberendezés és két M903 indítóállomás is tartozik. Az új Patriot-üteg a Románia által tavaly szeptemberben Ukrajnának átengedett légvédelmi rendszert hivatott pótolni - írták.
Kathleen Kavalec nagykövet közleményében kiemelte, hogy az Egyesült Államok nagyra értékeli Románia elköteleződését saját területe és a NATO-szövetségesek védelme iránt, valamint az Ukrajnának nyújtott folyamatos támogatását.
A 262 millió dollárra becsült költségeket a NATO-nak felajánlott adományokból állják
- írták.
A román védelmi minisztérium közleményben üdvözölte a döntést, hangsúlyozva, hogy az új rakétaelhárító rendszer radarberendezése korszerűbb a tavaly Ukrajnának adományozotténál. A Patriot ellenértékét az Azonnali Légvédelmi Kezdeményezés részeként biztosítják a szövetséges államok. Az új rendszer révén Románia megújítja légvédelmi képességeit az ország és a térség biztonsága érdekében - írták.
A román Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tavaly júniusban hagyta jóvá, hogy Románia Ukrajnának adományozza egyik Patriot létvédelmi rendszerét. Bukarest a Patriot-üteg átadásának feltételeként kikötötte, hogy folytatódjanak a szövetségesekkel - elsősorban az Egyesült Államokkal - megkezdett tárgyalások annak érdekében, hogy Románia egy ezzel egyenértékű, NATO-kompatibilis rendszert kapjon a román légtér védelmének biztosítása érdekében.
Románia 2017-ben egy jelentős, 4 milliárd dolláros szerződést kötött négy Patriot légvédelmi rendszer beszerzésére. Ebből eddig kettőt sikerült átvennie és üzembe helyeznie. A második rendszert tavaly júniusban nyilvánították harcképesnek, miután sikeresen tesztelték egy éleslövészettel egybekötött nemzetközi hadgyakorlat során, amely a Fekete-tenger partján zajlott.