Zelenszkij Münchenben a háború befejezéséről osztotta meg gondolatait.


Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is felszólalt a müncheni biztonsági konferencia első napján. Az államfő négy amerikai szenátorral, a republikánus Lindsey Grahammel és John Cornynnal, valamint a demokrata Jeanne Shaheennel, Sheldon Whitehouseszal beszélt az amerikai-ukrán biztonsági együttműködésről.

Zelenszkij a panelbeszélgetés keretében hangsúlyozta, hogy a béketárgyalások megkezdéséhez elengedhetetlen Európa, és természetesen Ukrajna aktív részvétele.

Az ukrán elnök kifejezetten nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy nem csak az ukrán életek védelme fontos. Pragmatikus okokból egyértelmű, hogy az ukrán természeti erőforrásokat is meg kell védeni Oroszországtól (aki szerinte továbbjátszaná azokat Kínának vagy Észak-Koreának). Trump korábban kijelentette, hogy az amerikai támogatások további folyósítását ahhoz kötné, hogy Ukrajna jutányos áron árulja Washington irányába a földfémkészletét (amelynek jelentős része viszont pillanatnyilag orosz kézen van).

Lindsey Graham, a republikánus párt szenátora úgy véli, hogy Ukrajna esete világosan mutatja: Vlagyimir Putyin csakis az erő nyelvén hajlandó kommunikálni. Ezért rendkívül fontos, hogy Kijev minél több fegyverhez juthasson. Graham szerint Washington elsődleges érdeke is, hogy Ukrajna bőséges nyersanyagforrást biztosítson. E megállapodás révén szerinte meg lehet fékezni az orosz agressziót. Ugyanakkor a szenátor megjegyezte, hogy Ukrajna valószínűleg nem csatlakozik a NATO-hoz a közeljövőben. Azonban elképzelhetőnek tartja, hogy ha Moszkva a békeszerződés aláírását követően újabb támadást indít Ukrajna ellen, akkor a kelet-európai országot sürgősségi eljárással felvehetik a katonai szövetségbe.

A békemegállapodás utáni helyzet az orosz megszállás alatt lévő ukrán területeken továbbra is kérdéses, és konkrét válaszok nem állnak rendelkezésre. Sheldon Whitehouse azonban hangsúlyozza, hogy fontos, hogy olyan megállapodás jöjjön létre, amelyet Zelenszkij büszkén tud aláírni, ezzel is hangsúlyozva a nemzeti büszkeség és önrendelkezés fontosságát.

Graham elismerte, hogy 2014-ben az Egyesült Államok kormánya hibát követett el: nem biztosították megfelelő mennyiségű fegyvert Ukrajnának, amivel talán megakadályozhatták volna a 2022-es átfogó inváziót.

Zelenszkij kifejezte, hogy véleménye szerint Washington sem tartotta reálisnak Ukrajna NATO-tagságának lehetőségét. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az ukrán fegyveres erők tapasztalataik értékes hozzájárulást jelenthetnek a szövetség számára.

Az ukrán elnök jelenleg úgy véli, hogy a legcélszerűbb lenne, ha Kijev egy sajátos megállapodást alakítana ki a NATO-val.

Közönségkérdésre válaszolva Zelenszkij hangsúlyozta, hogy Ukrajna számára lényegében mindegy, honnan érkeznek a békefenntartók a háború után. Szerinte az amerikai hozzájárulás jelentősége abban rejlik, hogy politikai üzenetet küld Putyin felé. Kiemelte, hogy a békefenntartók szerepe ideiglenes lenne, de elengedhetetlen, amíg Kijev fel nem állít egy olyan haderőt, amely képes felvenni a versenyt Oroszországgal.

Az ukrán elnök hangsúlyozta, hogy egyedül Putyinnal hajlandó tárgyalni, ám csak abban az esetben, ha előtte Donald Trumppal közösen létrehoznak egy átfogó béketervet.

Related posts