Zelenszkij megpendítette a húrt a nemzetközi sajtóban, míg Orbán számára egy kedvező helyzetet teremtett.


Az ukrán elnök öngólt lőtt az Unióba vezető úton és munícióhoz juttatta az ukrán csatlakozás ellenfeleit azzal, hogy megfosztotta jogkörüktől a korrupcióellenes hatóságokat. Donald Trump Orbán Viktor legjobb tanítványa a sajtó elnyomásában. Az amerikai vámok hatására változik Európában a kínai beruházások megítélése. Az Unió hiába próbálja fenyegetni Pekinget, az nem fogja megvonni támogatását Putyintól.

A legújabb átszervezések az akadémiai kutatóintézetek terén Magyarországon komoly kihívások elé állítják a társadalomtudományokat, ezzel destabilizálva a meglévő struktúrákat. A reformok tovább mélyítik az intézményi válságot, noha eddig nem sok figyelmet kaptak a közvélemény részéről. Thomas Thiel szerkesztő véleménye szerint ez a lépés jól illeszkedik a kormány azon stratégiájába, amely a tudományos élet szigorúbb kontrolljára irányul.

Az éles reakció hiánya valószínűleg annak tudható be, hogy ezúttal nem könnyű meghatározni az ideológiai szándékot, sőt, lehet, hogy egyáltalán nincs is ilyen. Mindenesetre a rövidebb verziót a HUN-REN átfogó hálózatának négy érintett intézménye készíti, amelyek most az ELTE alá kerülnek, bár anyagi szempontból nem állnak valami jól.

Horváth Sándor, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont egyik érintett kutatócsoportjának vezetője kifejtette, hogy hivatalos tájékoztatás még mindig nem érkezett a változások okairól. Álláspontja szerint a történések kaotikus és zűrzavaros módon követték egymást, egyre inkább groteszk formát öltve, ami végül ahhoz vezetett, hogy a tudósok folyamatosan bizonytalanságban kénytelenek élni.

Gulyás Balázs, a HUN-REN elnöke úgy véli, hogy rendszeresen tájékoztatták a szóban forgó intézményeket arról, mi vár rájuk, és a pénzügyi helyzet miatt sem kell aggódniuk. Ugyanakkor ő is tisztában van azzal, hogy a kutatók számára az egyetemi környezet nem éppen ideális.

Related posts